I slutet av 2024 introducerade LVI AI-tekniken i vår mjukvara för iPad, MagniLink Viewer. Mjukvaran kan kopplas till flera av våra läskameror och AI-tekniken innebär att våra redan kraftfulla synhjälpmedel har blivit ännu bättre. Inte minst har de blivit mer användarvänliga och förenklar och effektiviserar arbetet framför läskameran för den som har nedsatt syn.
Med hjälp av AI blir det möjligt att inte bara få exempelvis en tidningsartikel förstorad och uppläst, utan även översatt till ett annat språk, eller sammanfattad. Användaren kan skriva kommandon som "Vad handlar texten om", eller "Översätt texten till tyska", eller helt enkelt hålla in mikrofonknappen och tala in samma kommandon. Det går också att ställa specifika frågor om textens innehåll, t ex "Finns ordet laktos omnämnt i texten" och genast få svar.
Det går också bra att ställa frågor om vad som helst, det vill säga om sådant där svaret inte finns i den text man har framför sig, som t ex vad huvudstaden heter i ett visst land och få svar på detta direkt. Detta kan givetvis användas för allmän information, men gör det också mycket effektivt med relevanta följdfrågor till en text. Har användaren en meny framför sig kan man t ex fråga om vilka fiskrätter som finns på menyn och vad dessa kostar. Men som en relevant följdfråga kanske man också vill fråga vad havsabborre är för typ av fisk eller vad en Hollandaisesås innehåller.
Om användaren har en faktura framför sig kan denne fråga efter ett OCR-nummer, belopp eller senaste betalningsdatum, eller vad fakturan specificerar. Det som tidigare var svårt har nu blivit riktigt enkelt och det öppnar upp för flera möjligheter och minimerar ansträngningen för användaren.
I maj 2025 lanserades AI fas 2 som innebar att en rad nya funktioner lades till i MagniLink Viewer om användaren valt AI som tillval. Det blev nu möjligt att såväl tolka och läsa upp handskrift, som att använda bildtolkning för att t ex få objekt, bilder och diagram beskrivna.
Med OCR (Optical Character Recognition) och TTS (Text to Speech) har det länge varit möjligt att scanna, tolka och läsa upp tryckt text. Fram tills nu har det dock varit svårt att tolka handskrift på ett bra sätt. Med hjälp av AI-teknik fungerar detta nu riktigt bra. Det innebär att man kan få hjälp av sin läskamera att tolka och få handskrivna notislappar, anteckningar, brev med mera upplästa och presenterade på skärmen.
Med bildtolkning öppnas nya, spännande möjligheter. Här listar vi några exempel på vad tekniken kan användas till:
Du kan köpa AI-licens som ett tillval till MagniLink Viewer, en mjukvara som du laddar ned från Apples App Store och som du kan använda på en iPad, kopplad till våra läskameror MagniLink iTAB, MagniLink Mini, MagniLink S eller MagniLink AIR. För den som redan köpt en AI-licens gäller att användaren får tillgång till de nya AI-funktionerna som introducerades i fas 2 genom att uppdatera appen.
Kontakta oss om du önskar mer information eller för att beställa en licens. Det finns även en 15-dagars utvärderingslicens tillgänglig för dig som vill testa funktionerna.